• Welcome to RadioDJ - Free Radio Automation Software Forum. Please log in or sign up.

Setari plugin worldpress

Started by pci, January 31, 2019, 10:05:59 AM

pci

Salutare,

   De ceva vreme ma tot chinui sa activez pluginu worldpress si nu reusesc. Ma tot documentez pe forum-uri si fac intocmai, dar tot nu merge. La RadioDJ Server am introdus IP-ul meu in loc de localhost, la username am folosit root, apoi am creat user si apoi am introdus parola bazei de date. Ca si baza de date am folosit prima data mysql, crezand ca din cauza bazei de date nu merge am dezinstalat si am trecut pe mariadb si problema persista. Am luat legatura cu firma de hosting sa verifice daca am porturi blocate si mi-a confirmat ca nu. va rog sa-mi mai dati o idee ca nu stiu ce sa-i mai fac.
Erorile:
Error connecting to RadioDJ database: Connection timed out
Unknown mysql error occured


Multumesc anticipat!

Jhonny

R.T.F.M. means to me, Read The Fantastic Messages.
Einstein says: Make things simple, but don't make simple things simpler! (wise) this is just my life lesson you know.

I don't do drugs ( ͡° ͜ʖ ͡°)
The Radiodj tutorials site is now managed by Domstad radio .nl still  Just in English

Marius

Unde gazduiesti site-ul?
Portul 3306 trebuie sa fie accesibil prin toate firewall-urile (server site, router, firewall-ul windows), altfel nu va functiona. De asemenea utilizatorul folosit pe site-ul wordpress trebuie sa aiba permisiunea de a se conecta din exterior (implicit userul root se poate conecta numai de pe acelasi calculator pe care e instalat si MySQL).
Dupa cum vezi, sunt multe chestii care te pot impiedica sa ai o conexiune reusita.
DOWNLOADS PAGE

HOW TO FIX RADIODJ DATABASE
----------------
Please don't PM me for support requests. Use the forums instead.

pci

Salut Marius,

  Am luat legatura cu firma de hosting si mi-au comunicat ca nu au porturi blocate, am mai reusit sa fac asta in trecut deci de la router nu cred iar in firewall e deschis portul 3306. Precis nu am facut eu ceva bine

[attachment deleted by admin]

Marius

Salveaza acest script intr-un fisier cu extensia .php, completeaza datele, urca-l pe server si acceseaza-l cu browser-ul. Daca el poate accesa baza de date, problema e la pluginul wordpress. Daca nici el nu poate, problema e una din cele enumerate si va trebui sa le verifici pe rand. Nimeni nu poate sa te ajute de la distanta din pacate.


<?php
# Fill our vars and run on cli
# $ php -f db-connect-test.php

$dbname 'name';
$dbuser 'user';
$dbpass 'pass';
$dbhost 'host';

$connect mysql_connect($dbhost$dbuser$dbpass) or die("Unable to Connect to '$dbhost'");
mysql_select_db($dbname) or die("Could not open the db '$dbname'");

$test_query "SHOW TABLES FROM $dbname";
$result mysql_query($test_query);

$tblCnt 0;
while(
$tbl mysql_fetch_array($result)) {
  
$tblCnt++;
  
#echo $tbl[0]."<br />\n";
}

if (!
$tblCnt) {
  echo 
"There are no tables<br />\n";
} else {
  echo 
"There are $tblCnt tables<br />\n";
}

?>

DOWNLOADS PAGE

HOW TO FIX RADIODJ DATABASE
----------------
Please don't PM me for support requests. Use the forums instead.

pci

Am facut ce mi-ai spus si da eroare: Unable to Connect to 'host'
Ma doare capu, renunt. Multumesc pentru sfaturi.

Marius

Stiu ca e nasol, nici pe firewall-ul windows-ului nu te poti baza din pacate. Am patit de multe ori ca dupa restart sa blocheze port deschis, desi aparea in lista ca deschis, iar dupa o simpla editare sa-l deschida din nou.
DOWNLOADS PAGE

HOW TO FIX RADIODJ DATABASE
----------------
Please don't PM me for support requests. Use the forums instead.

pci

#7
Buna, o intrebare...
Se poate crea baza de date externa si nu pe localhost? M-am gandit sa sa conectez radiodj pe mysql de pe serverul site-ului.

Marius

Au mai facut unii, dar modul in care va raspunde programul va depinde mult de conexiunea la internet, in plus si o mica deconectare poate sa corupa baza de date.
Daca nu-i nimic pretentios, poti sa incerci.  :)
DOWNLOADS PAGE

HOW TO FIX RADIODJ DATABASE
----------------
Please don't PM me for support requests. Use the forums instead.

pci

Revin cu un update..

   Pana la urma am reusit sa fac pe localhost dupa ce am deblocat portul 3306 de pe router folosind programul  "Simple Port  Forwarding" si dupa ce am reconectat din nou router-ul.   :bash: 8) ;D

loop33

Salutare, Cine mă poate ajuta cu eroarea asta? 

Error connecting to RadioDJ database: No route to host

Nu cred că ține de firewalld pentru că am verificat și portul 3306 este acesibil de peste tot!!!