RadioDJ - Free Radio Automation Software Forum

Cereri de melodii diferite pentru fiecare DJ

dancemusique

Cereri de melodii diferite pentru fiecare DJ
« on: May 13, 2014, 11:27:01 AM »
Buna ziua,

Sa presupunem urmatorul scenariu:
- La un server shoutcast se pot conecta mai multi DJ(pe rand) folosind RadioDJ.
- Fiecare DJ are muzica sa.
- Radioul respectiv are o pagina pe site unde sunt listate toate melodiile pe care DJ-ul curent de la radio le are in playlist (adica cele existente in baza de date RadioDJ) - pagina pentru request songs.
- Deci pentru fiecare DJ conectat la un moment dat la serverul shoutcast, pe site va aparea alta muzica.
- Scripturile php care fac posibil requestul de melodii le pun pe un webserver (la o anumita firma - deci nu-i local).

Ce am inteles pana acum:
- Pentru a functiona requestul de melodii trebuie ca, in fisierul "serv_inc.php", valoarea variabilei "$mysql_server" sa fie IP-ul calculatorului pe care ruleaza RadioDJ, apoi se completeaza restul informatiilor pentru conexiunea cu baza de date.

Intrebari:
1 - Dupa ce am pus scripturile pe webserver, de fiecare data cand se schimba DJ-ul trebuie sa modific datele in "serv_inc.php"?
2 - Daca as configura RadioDJ cu o baza de date Remote, problemea ar fi rezolvata?
3 - In functie de raspunsul de la a 2-a intrebare, in cazul in care WebHostingul nu permite acces extern la serverul MySQL, exista alta alternativa?

Multumesc.

Offline ThP

• 102
Re: Cereri de melodii diferite pentru fiecare DJ
« Reply #1 on: May 13, 2014, 03:12:34 PM »
1. Da, trebuie sa modifici IP-ul catre baza de date (cel al Dj /RDJ care este in emisie).
Daca DJ au emisie regulata (in fiecare zi de la ora x sau in fiecare joi de la ora X) poti modifica server.inc

Code: [Select]
if date(hour)=x {ip = 123.456.789.001 }
if date(hour)=y {ip = 123.456.789.002 }
etc
*Sintaxa php nu este cea corecta. Este doar orientativa.

2. Nu este recomandata aceasta varianta. La orice mica deconectare, RDJ va da eroare.

Later Edit:

Daca DJ-ii nu au emisiuni regulate, poti sa creezi fisiere de genul dj1.php (cu IP catre dj 1), dj2.php (cu IP catre dj 2).
Aceste fisiere le poti rescrie peste server.inc tot prin php (daca hostul permite) sau printr-un cronjob (ziua Z la ora y rescrie dj1.php peste server.inc)
Mai trebuie un cronjob la ora la care DJ iese din emisie, care sa rescrie fisierul server.inc default/original.

Sau poti sa folosesti un editor.php in care DJ sa isi schimbe IP (in server.inc) , dar asta inseamna sa comunici parola de la mysql (a serverului principal) catre toti DJ-ii.
« Last Edit: May 13, 2014, 03:25:19 PM by ThP »

Offline Marius

• 5572
    • Radio DJ
« Reply #2 on: May 13, 2014, 03:56:34 PM »
Exact la varianta asta cu if-uri ma gandeam. Pare cea mai practica in cazul unei emisii regulate.

O alta varianta, in cazul in care nu folosesti optiunea de Export to Web ar fi sa trimita prin functia aia un identificator unic pt. fiecare dj iar cu un script simplu php ce primeste datele alea sa scrii un fisier text cu identificatorul dj-ului. Mai departe pur si simplu in functie de valoarea din fisierul text, scriptul va alege userul/parola/ip-ul bazei de date. Totusi exista riscul ca un dj ce si-a terminat emisia sa nu opreasca functia export to web si atunci va iesi o varza avand in vedere ca ea trimite informatii la fiecare schimbare a melodiei... Si am un oarecare sentiment ca o sa se intample destul de des :)
DOWNLOADS PAGE

HOW TO FIX RADIODJ DATABASE
----------------
Please don't PM me for support requests. Use the forums instead.

dancemusique

« Reply #3 on: May 13, 2014, 07:12:53 PM »
In primul rand, multumesc pentru raspunsuri.
In al doilea rand, presupunem ca un DJ care vrea sa emita se afla dupa un router. Astfel, daca routerul blocheaza accesul extern la baza de date din calculatorul respectivului DJ, ce fac (inafara de a-l pune sa faca port forward sau diverse configurari pe la router)? - practic, baza de date remote imi rezolva problema, insa nu este o optiune.

Offline Marius

• 5572
    • Radio DJ
« Reply #4 on: May 13, 2014, 07:32:14 PM »
Au incercat si altii cu baze de date remote. Acum in functie de viteza internetului poate merge bine sau ba, dar in caz de probleme cu conexiunea risti sa corupi baza de date, respectiv sa pice omul din emisie. Eu parca n-as prea risca.
DOWNLOADS PAGE

HOW TO FIX RADIODJ DATABASE
----------------
Please don't PM me for support requests. Use the forums instead.

dancemusique

« Reply #5 on: May 13, 2014, 08:01:00 PM »
Au incercat si altii cu baze de date remote. Acum in functie de viteza internetului poate merge bine sau ba, dar in caz de probleme cu conexiunea risti sa corupi baza de date, respectiv sa pice omul din emisie. Eu parca n-as prea risca.

Si atunci cum as putea sa rezolv problema cu accesul bazei de date aflata pe un calculator conectat la internet prin router?
Exista optiuni/alternative?

Multumesc.

Offline ThP

• 102
« Reply #6 on: May 13, 2014, 08:03:56 PM »
Baza de date remote nu este o optiune (parerea mea).
In acest caz, trebuie ca toate melodiile/jingle/etc sa fie puse in aceeasi structura de directoare pe calculatorul fiecarui DJ in parte. De fiecare data cand adaugi/stergi/modifici o melodie/jingle/etc trebuie sa faci modificarea pe fiecare calculator in parte. Nightmare.

Cea mai buna varianta mi se pare cea cu server.inc modificat cu if { } .
Intradevar trebuie configurate eventualele routere alea DJ-ilor, nu este o mare problema (se rezolva cel mai simplu dar si cel mai insecure cu DMZ sau forward de port - 3306 parca este protul default la mysql).

Daca vreun DJ are ip dinamic situatia devine si mai complicata (se poate rezolva cu $_SERVER['REMOTE_ADDR']) dar deja sunt multe variabile "in ecuatie".

Later Edit
Depinde cati DJ ai in emisie.
Daca ai 3-4 DJ / zi atunci poti lasa cele 3-8 ore fara requesturi sau eventualele requesturi se fac printr-un form.php cu tot eventualele dedicatii
« Last Edit: May 13, 2014, 08:12:19 PM by ThP »

« Reply #7 on: September 10, 2015, 09:57:48 AM »
Buna ziua,

Sa presupunem urmatorul scenariu:
- La un server shoutcast se pot conecta mai multi DJ(pe rand) folosind RadioDJ.
- Fiecare DJ are muzica sa.
- Radioul respectiv are o pagina pe site unde sunt listate toate melodiile pe care DJ-ul curent de la radio le are in playlist (adica cele existente in baza de date RadioDJ) - pagina pentru request songs.
- Deci pentru fiecare DJ conectat la un moment dat la serverul shoutcast, pe site va aparea alta muzica.
- Scripturile php care fac posibil requestul de melodii le pun pe un webserver (la o anumita firma - deci nu-i local).

Ce am inteles pana acum:
- Pentru a functiona requestul de melodii trebuie ca, in fisierul "serv_inc.php", valoarea variabilei "$mysql_server" sa fie IP-ul calculatorului pe care ruleaza RadioDJ, apoi se completeaza restul informatiilor pentru conexiunea cu baza de date.

Intrebari:
1 - Dupa ce am pus scripturile pe webserver, de fiecare data cand se schimba DJ-ul trebuie sa modific datele in "serv_inc.php"?
2 - Daca as configura RadioDJ cu o baza de date Remote, problemea ar fi rezolvata?
3 - In functie de raspunsul de la a 2-a intrebare, in cazul in care WebHostingul nu permite acces extern la serverul MySQL, exista alta alternativa?

Multumesc.

Salut,
Stiu ca acest topic este de peste 1 an, dar nu prea are sens sa folosesti acest tip de request decat atunci cand nu este un deejay on air (auto-dj)
Cand este un dj on air, poti folosi un formular de contact sau un plugin WP destul de dragut: https://wordpress.org/plugins/music-request-manager/ . Il poti edita cum vrei tu, la mine a iesit asa: http://bit.ly/1LlxX2B
« Last Edit: September 10, 2015, 10:20:16 AM by andrei1412 »